هزینه چاپ دیجیتال پارچه: 5 هزینه پنهان و سؤالاتی که باید بپرسید

در این مقاله توضیح می‌دهم که چرا هزینه کل مالکیت، مهم‌ترین فاکتور هنگام خرید چاپگر دیجیتال پارچه است و چه هزینه‌های پنهانی را باید در محاسبه کل هزینه چاپ دیجیتال منسوجات و TCO در نظر بگیرید.

امروزه انتخاب روش چاپ دیجیتال منسوجات به‌معنی انتخاب از میان تعداد زیادی از تولیدکنندگان چاپگر و تأمین‌کنندگان جوهر است. طبیعتاً یکی از اولین ویژگی‌هایی که خریداران به آن توجه می‌کنند، قیمت دستگاه یا جوهر است. متأسفانه اغلب خریداران هنگام انتخاب یک دستگاه یا جوهر، فقط برچسب‌ قیمت کالا را در نظر می‌گیرند و فراموش می‌کنند، هزینه‌های دیگری که با راه‌اندازی دستگاه همراه است، بررسی کنند. در واقع این«هزینه کل مالکیت» (TCO)، هزینه واقعی است و باید تصمیم نهایی خرید را تعیین کند.

هزینه پنهان چاپ دیجیتال پارچه

همان‌طور که اشاره شد، «هزینه‌های پنهان» زیادی وجود دارد که هزینه کل چاپ دیجیتال منسوجات را تعیین می‌کند. به خرید یک چاپگر جدید فکر می‌کنید؟ مطمئن شوید که تصمیم خود را بر اساس هزینه کل مالکیت یک دستگاه می‌گیرید تا بعد با هزینه‌های غیرمنتظره غافلگیر نشوید.

در زیر فهرستی از هزینه‌های اضافی را مشاهده می‌کنید که معمولاً هنگام نمایش محصول یا در جلسات فروش ذکر نمی‌شوند:

  • فاکتور تصمیم‌گیری 1: سرعت چاپ

> هزینه پنهان: در هر سرعت با چه کیفیتی می‌توانید چاپ کنید؟

ما متوجه شدیم که در هنگام انتخاب یک چاپگر دیجیتال پارچه، مردم اغلب تصمیم خود را بر اساس حداکثر سرعت چاپگر تعیین می‌کنند.

تولیدکنندگان پرینتر نمونه‌هایی از بالاترین کیفیت را نشان می‌دهند و کمی بعد به حداکثر سرعت دستگاه اشاره می‌کنند، اما فراموش می‌کنند به این نکته اشاره کنند که در بالاترین سرعت نمی‌تواند کیفیت نشان‌داده‌شده را ارائه دهد.

هر چاپگر دارای سطوح مختلف سرعت است که هر سطح کیفیت چاپ متفاوتی دارد. برای اینکه یک چاپگر بتواند نتیجه‌ای باکیفیت ارائه دهد، به فرایند چاپ چهار یا حتی هشت پاس نیاز دارد که چهارتا هشت برابر کندتر از حداکثر سرعت ذکرشده در بروشور یا موارد فروش است.

دستگاه‌ها تنها در فرایند چاپ دو پاس یا یک پاس می‌توانند با حداکثر سرعت خود تولید کنند؛ به همین دلیل، چاپ با حداکثر سرعت همیشه باعث کاهش کیفیت می‌شود.

 زیرا دیگر هیچ پاسی برای پوشاندن اشتباهات وجود ندارد. چاپ با سرعت بالا به‌خصوص در صنعت مد که نیازمند چاپ‌های دقیق و باکیفیت است، جای چندانی ندارد.

برای مقایسه دقیق بین دو چاپگر دیجیتال، باید دو نمونه که از نظر کیفیت با هم برابر هستند را در نظر گرفته و سپس تعیین کنید که هرکدام از چاپگرها آن را در چه سطحی از سرعت تولید کرده‌اند.

 این تنها راه برای مقایسه واقع‌بینانه هزینه‌های چاپ دیجیتال منسوجات است؛ بنابراین سؤال واقعی این است: چاپگر در هر سطح از سرعت چه کیفیتی را تولید می‌کند؟

  • فاکتور تصمیم‌گیری 2: قابلیت اطمینان دستگاه

> هزینه پنهان: چقدر برای سرویس و نگهداری می‌پردازید؟

قابلیت اطمینان اغلب عامل بسیار مهمی در انتخاب فروشنده دستگاه است. شما می‌خواهید یک چاپگر دیجیتال بخرید که بتوان روی آن حساب کرد.

بااین‌وجود، طبیعی است که در برخی مواقع مجبور به استفاده از تیم خدمات و نگهداری فروشنده شوید. در اغلب موارد، این هزینه‌های اضافی هنگام ارزیابی قیمت چاپگر دیجیتال در نظر گرفته نمی‌شوند. مخصوصاً زمانی که فروشنده در منطقه شما نمایندگی ندارد و ارسال یک نماینده برای شما بسیار هزینه بر است.

برای ایجاد یک تصویر دقیق از هزینه کل مالکیت، سؤالات زیر را از خود بپرسید: ماشین از نظر قابلیت اطمینان در بازارچه آوازه‌ای دارد؟ چندساله گارانتی برای دستگاه چاپ دریافت می‌کنید؟ و درنهایت، هزینه‌های سرویس و نگهداری آن چقدر است؟

از طرفی، به‌خاطر داشته باشید که هر توقف برای سرویس به‌معنی قطع‌شدن تولید شما و -احتمالاً- چند متر ضایعات چاپ است؛ حتی قبل از اینکه متوجه شوید، چاپگر نیاز به تعمیر دارد؛

بنابراین حتی اگر خدمات محلی و ارزان باشد، باز هم برای شما به‌صرفه نیست.

چاپ دیجیتال پارچه
  • فاکتور تصمیم‌گیری 3: ویسکوزیته موردنیاز جوهرها

> هزینه پنهان: در یک کیلوگرم جوهر چقدر رنگ وجود دارد؟

تمام هدهای چاپ نیازمند داشتن خواص فیزیکی خاصی در جوهر خود هستند. یک مثال مهم از این ویژگی‌ها، ویسکوزیته جوهر است. برای به‌دست‌آوردن سطح ویسکوزیته موردنظر باید مواد شیمیایی خاصی به آن اضافه شود. اگر سطح ویسکوزیته بالاتری نیاز باشد، مواد شیمیایی بیشتری نیاز است.

هر چه مواد شیمیایی بیشتری به جوهر اضافه شود، آب کمتری در آن وجود دارد. ازآنجایی‌که رنگ دای را فقط با حل‌کردن در آب می‌توان به جوهر اضافه کرد، جوهرهای دارای مواد شیمیایی بیشتر (و در نتیجه آب کمتر) حاوی رنگ کمتری خواهند بود.

به‌عبارت‌دیگر، اگر جوهر با چگالی بالا می‌خواهید، درواقع جوهر با سطح ویسکوزیته پایین نیاز دارید. این بدان معنی است که شما باید چاپگری را انتخاب کنید که هدهای آن به جوهر با ویسکوزیته کم نیاز دارند. ازطرفی، جوهر با سطح ویسکوزیته پایین به‌طورکلی عملکرد بهتری دارد.

باتوجه‌به هزینه‌های چاپ دیجیتال منسوجات، انتخاب یک جوهر با سطح ویسکوزیته پایین می‌تواند تا 20 درصد در مصرف جوهر صرفه‌جویی کند.

به همین دلیل، هنگام انتخاب یک جوهر دیجیتال جدید، مهم است که این سؤال را از خود بپرسید: هدهای چاپگر دیجیتال من به چه ویسکوزیته‌ای نیاز دارند؟

  • فاکتورهای تصمیم‌گیری 4: مصرف جوهر

> هزینه پنهان: وقتی چاپگر چاپ نمی‌کند چقدر جوهر استفاده می‌کند؟

یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده برای خرید چاپگر دیجیتال که می‌خواهیم در این وبلاگ درمورد آن صحبت کنم، مصرف جوهر است.

تولیدکنندگان چاپگر می‌توانند با دقت بسیار بالا محاسبه کنند که چه مقدار جوهر برای چاپ یک طرح خاص نیاز است و اکثر بسته‌های نرم‌افزاری RIP این اعداد را برای هر طرح ارائه می‌دهند. بااین‌حال، میزان جوهری که چاپگر هنگام چاپ‌نکردن استفاده می‌کند، در این عدد گنجانده نشده است.

قبل از شروع چاپ و مدتی پس از توقف، تقریباً هر چاپگری باید یک فلاش سریع انجام دهد تا مطمئن شود همه نازل‌ها باز هستند. این فلاش در موقعیت خانه هدهای چاپ اتفاق می‌افتد و مقدار جوهر با این فلاش هدر می‌رود.

این همان هزینه مخفی جوهر است. از طرفی، در حین چاپ، دستگاه خودکار و به‌طور منظم نازل‌های خود را تمیز می‌کند تا مطمئن شود که همه نازل‌ها باز می‌مانند. این یک فرایند تمیزکردن سریع است که با انتقال هدهای چاپ برای مدت کوتاهی به موقعیت «خانه»، انجام می‌شود.

این چرخه تمیزکردن باعث می‌شود تا چاپگر از جوهر بیشتری استفاده کند. واقعیتی که اغلب هنگام نمایش محصولات ذکر نمی‌شود.

علاوه‌بر این، هنگامی که چاپگر برای مدتی بیکار است (مثلاً در طول شب)، نیاز به شستشوی منظم هدهای چاپ دارد. در غیر این صورت خشک می‌شوند. این فرایند هم منجر به هدردادن جوهر می‌شود. به‌منظور جلوگیری از این اتفاق، کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد که چاپگر را خاموش کند.

طبق روال خاموش‌کردن، سرها باید شسته شوند (جوهر هدر می‌رود) و سپس درپوش‌ آنها را می‌بندند تا خشک نشوند. به‌محض روشن‌کردن مجدد چاپگر، هدها به‌طور خودکار (یا توسط اپراتور) شستشو داده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همه نازل‌ها باز هستند. در نتیجه بازهم جوهر هدر می‌رود.

برای جلوگیری از این‌همه هدررفتن جوهر، فناوری SPGPrints Archer+ مجهز به فناوری چرخش مداوم جوهر تا صفحه نازل است.

این فناوری تضمین می‌کند که جوهر به‌طور مداوم در گردش باشد تا از خشک‌شدن آن در نازل‌ها جلوگیری شود. این بدان معناست که چاپگری که برای مدتی غیرفعال بوده، برای شروع مجدد نیازی به چرخه فلاش ندارد که این امر باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در جوهر (در نتیجه هزینه چاپ دیجیتال) طی یک ماه یا سال می‌شود. درواقع با روشن نگه‌داشتن چاپگر JAVELIN یا PIKE به‌نوعی در مصرف جوهر صرفه‌جویی می‌کنید.

برای چاپگر دیجیتالی که مجهز به فناوری چرخش مداوم جوهر تا صفحه نازل نیست، مصرف واقعی جوهر اغلب 20 تا 30 درصد بیشتر است.

بسیاری از تولیدکنندگان چاپگر به این خراب‌شدن جوهر اشاره نمی‌کنند، و در پشت این استدلال پنهان می‌شوند که مصرف جوهر عمدتاً بر اساس مارک و نوع جوهری که استفاده می‌کنید، تعیین می‌شود.

نازل‌های چاپگر
  • فاکتور تصمیم‌گیری 5: قابلیت اجرا

> هزینه پنهان: چاپگر هرچند وقت یکبار باید چرخه تمیزکردن را انجام دهد؟

هنگام انتخاب نوع جدیدی از جوهر دیجیتال، چیزی که مشتریان به آن توجه می‌کنند، تراکم رنگ جوهر است. بااین‌حال، آنها اغلب متوجه نمی‌شوند که قابلیت اجرا جوهر چه تأثیری بر فرایند کلی چاپ و کل هزینه چاپ دیجیتال منسوجات دارد.

در بخش قبل توضیح دادیم که چرخه‌های تمیزکردن به معنای هزینه‌های پنهان جوهر است؛ زیرا هنگام تمیزکردن و باز کردن نازل‌ها جوهر هدر می‌رود.

سطح بالای قابلیت اجرا به این معنی است که جوهر می‌تواند به‌راحتی از طریق هدهای چاپ جریان یابد. وقتی جوهر دیجیتالی با قابلیت اجرای بالا انتخاب می‌کنید، چاپگر شما به چرخه‌های تمیزکردن کمتری نیاز دارد. چرخه تمیزکردن کمتر برابر است با چاپ بیشتر در ساعت و هدررفت کمتر جوهر.

 این نشان می‌دهد که نوع جوهری که انتخاب می‌کنید، مستقیماً بر بهره‌وری دستگاه شما تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، سؤال مهمی که باید بپرسید این است: این جوهر نیازمند چند دوره تمیزکردن است؟ این جوهر بر متراژی که در یک ساعت چاپ کنید چه تأثیری می‌گذارد؟

هزینه چاپ دیجیتال پارچه: سه دلیل اصلی سرمایه‌گذاری

آیا گمان می‌کنید که چاپگر دیجیتال پارچه می‌تواند برای شرکت شما ارزشمند باشد؟ پس ابتدا می‌خواهید بفهمید که دقیقاً چگونه این تغییر می‌تواند به شما در رشد کسب‌وکارتان و پیشی‌گرفتن از رقبا کمک کند.

دانستن اینکه کدام مزایای اصلی چاپ دیجیتال پارچه‌ای به سایر شرکت‌ها کمک می‌کند تا به فکر واحدهای تجاری جدید باشند یا آینده سودآوری را برای خود تضمین کنند، به شما در این تصمیم‌گیری کمک می‌کند. قرزی با مطالعه مستقل بازار منسوجات، سه دلیل اصلی سرمایه‌گذاری برای چاپ دیجیتال منسوجات را شناسایی و تحلیل کرد.

برای مطلع شدن از آخرین مطالب
ایمیل خود را وارد کنید!

اکنون دیدگاهی اضافه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *