چگونه می‌توان مطمئن شد که فایل‌های طراحی شما برای چاپ دیجیتالی منسوجات به‌درستی آماده شده‌اند

مهم‌ترین چیز در هر چاپ دیجیتالی روی منسوجات، نتیجهٔ آن است. آیا طرح همان‌طور که در نظر گرفته شده به نظر می‌رسد و آیا چاپ طرح اشتباه رایگان است؟

متأسفانه، اغلب خطاها تنها زمانی نمایان می‌شوند که طرح روی پارچه چاپ شود. در بیشتر مواقع دستگاه چاپ مقصر چنین خطاهایی است، به‌خصوص زمانی که وضوح تصویر آن‌قدر بالاست که تمام خطای فایل بعد از چاپ قابل‌مشاهده است. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که چاپگر دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که قرار است انجام دهد.

در چاپ فایل‌های دیجیتالی بر منسوجات با حداکثر دقت ممکن، فایل می‌تواند سهم زیادی در بروز خطاهای احتمالی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال شاید تماشای یک فیلم قدیمی در یک تلویزیون قدیمی خوب به نظر برسد، اما تماشای همان فیلم در یک تلویزیون مدرن 4K همه مشکلات مربوط به کیفیت فیلم را آشکار می‌کند. به همین دلیل ما در این وبلاگ به بررسی خطاهای احتمالی فایل، نحوه جلوگیری و بازیابی آنها قبل از چاپ می‌پردازیم.

سه خطای فایل قابل‌پیشگیری هنگام چاپ دیجیتال بر روی منسوجات

به عنوان یک شرکت چاپ، شما اغلب فایل های دیگران را چاپ می کنید. این تفکر که نباید فایل هالی ارسالی آنها را دستکاری کنید قابل درک است، زیرا باید دقیقاً همان چیزی را که مشتری سفارش داده چاپ کنید. با این حال، با بررسی کامل فایل، اغلب می توان از بروز اشتباهات بزرگ جلوگیری کنید بنابراین بررسی آن ضرری ندارد.

در نظر داشته باشید که مشتری از شما فقط یک چیز می‌خواهد و آن هم یک چاپ دیجیتال باکیفیت بالا روی پارچه مطابق با فایل ارسالی است. در بسیاری از موارد، امکان ایجاد تغییرات “نامرئی” در فایل برای جلوگیری از اشتباهات وجود دارد (بدون هیچ تغییری در نتیجه که مطابق انتظارات مشتری از فایل اصلی باشد). در ادامه به چند خطای مهم و رایج در چاپ فایل‌های دیجیتال می‌پردازیم.

1. وضوح فایل (چرا مقیاس‌بندی راه‌حل نیست)

اولین گزینه واضح است: وضوح فایل باید درست باشد. این بدان معناست که فایل باید وضوح کافی برای اندازه‌ای که قرار است چاپ کنید را داشته باشد. اگر یک فایل jpeg را از Google دانلود کرده و روی پارچه 1.80 متری چاپ کنید، قطعاً نتیجهٔ نهایی مبهم خواهد شد. این امر فشرده‌سازی تصویر نامیده می‌شود.

میزان وضوح موردنیاز طرح، از شغلی به شغل دیگر متفاوت است و هیچ قانون مشخصی برای آن وجود ندارد. به‌عنوان‌مثال در جایی یک طرح با 300dpi خوب به نظر می‌رسد، اما در جای دیگر باید حداقل 600dpi باشد. این قضیه را به‌دقت بررسی کرده تا از کیفیت آن مطمئن شوید.

یک نکتهٔ مهم‌تر: فقط رزولوشن را در برنامه‌های ویرایش عکس بررسی نکنید! این مسئله به‌ویژه در مورد چاپ فایل‌های دیجیتالی Geometrics (طرح‌هایی با الگوهای منظم و تکرارشونده) دردسرساز است؛ زیرا چنین فایل‌هایی اغلب 254dpi هستند. تمایل به تغییر مقیاس آنها تا 300dpi  برای افزایش وضوح بهتر قابل‌درک است، اما تنظیم وضوح در برنامه‌های ویرایش پیامدهایی دارد:

  • اگر مقیاس آن را کاهش دهید، بخشی از داده‌ها دور ریخته شده  و طرح ممکن است حاوی فضاهای خالی شود (نمونهٔ آن را در تصویر زیر ببینید).
  • اگر رزولوشن آن را بالاتر ببرید، برنامه باید خطوطی را اضافه کند که در فایل وجود ندارد. این امر به شکلی اتفاق می‌افتد که ممکن است منجر به بروز الگوهای قابل تشخیصی برای چشم انسان شود (شکل زیر).
رزولوشن های مختلف
نمونه‌ای از طرح دایره: وضوح پایین (150dpi) منجر به طراحی شکسته می‌شود، اما در وضوح‌بالا (720dpi) نیز خطاهایی رخ می‌دهد.

در نتیجه هر دوی این تغییرات  باعث ایجاد خطا در طراحی می‌شوند. خطاهایی که به طور مداوم هنگام چاپ طرح‌های هندسی نمایان می‌شود؛ بنابراین، باید فایل‌های هندسی را با وضوح مناسب بازسازی کنید که اغلب کار چالش برانگیزی نیست. به‌عنوان‌مثال در بالا به‌جای اینکه دایره‌ای را که با رزولوشن 254 ساخته شده است را به 300 تغییر دهید، بهتر است دایره‌ای را با 300 dpi در یک برنامه ویرایش دوباره ترسیم کنید، سپس آن را به قطر درستی که در فایل اصلی داشت تبدیل کنید.

در نتیجه، تغییر اندازه فایل را نمی‌توان بدون احتمال خطر انجام داد. شما باید ابتدا آن را مجدداً با وضوح بالاتر طراحی کنید؛ زیرا تنها در این صورت است که یک نتیجه بدون خطا خواهید داشت.

2. ارزش رنگ و رویت پذیری

وضوح‌بالایی که امروزه چاپگرها دارند چالش مهم دیگری را ایجاد می‌کند. درگذشته، چاپگرها وضوح بسیار پایین‌تری داشتند (حدود 180dpi در مقابل 1200dpi امروزی). یک باور نادرست که اغلب شنیده می‌شود این است که این وضوح‌بالا در چاپ دیجیتال روی منسوجات قابل‌مشاهده نیست. بر خلاف این باور چاپگرها اغلب موفق می‌شوند که فایل را بسیار دقیق‌تر از آنچه که روی دسکتاپ شما قابل‌مشاهده است، چاپ کنند. تصویر زیر را ببینید، تفاوت فاحشی بین چاپ 600 dpi (چپ) و 1200 dpi (راست) روی پارچه وجود دارد!

وضوح مختلف در چاپ منسوجات

در چاپ با وضوح‌بالا یک چالش دیگر نهفته است. ارزش رنگ در نواحی مختلف فایل باید دقیقاً درست باشد. در غیر این صورت، تفاوت‌های آن روی پارچه قابل‌مشاهده است. حتی اگر این تفاوت به‌سختی روی صفحه‌نمایش شما قابل‌درک باشد، چاپگر به لطف وضوح‌بالا موفق می‌شود تا تمایز بین سایه‌های مختلف را در چاپ قابل‌درک کند.

اتفاق مشابهی نیز می‌تواند اتفاق بیفتد، جایی که رنگ‌های شدیدی در طرح وجود دارد، نتیجه می‌تواند یک‌رنگ مسطح بیش از حد اشباع و غیرمطلوب شود. چاپگر اغلب به‌خاطر بروز چنین خطاهایی سرزنش می‌شود، درحالی‌که دستگاه دقیقاً همان کاری را که از آن خواسته‌اید انجام داده پس طرح خود را بادقت هر چه بیشتر بازسازی کنید.

بنابراین، هنگام چاپ فایل‌های دیجیتال روی پارچه، همیشه مقادیر رنگ را به‌دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که به‌اشتباه از رنگ‌های مختلفی استفاده نشده است. همچنین، دقت کنید که آیا رنگ‌هایی که در طراحی خود استفاده کرده‌اید برای چاپگر قابل‌اجرا هست و آیا می‌توان آنها را روی پارچهٔ مد نظرتان چاپ کرد. اکثر نرم‌افزارهای ویرایش عکس به شما این قابلیت را می‌دهند تا نمایه رنگ چاپگر خود را بارگیری کرده و به‌اصطلاح رنگ‌های خارج از محدوده آن را تشخیص دهید.

ارزش رنگ های مختلف
چیزی که در دسکتاپ به نظر می‌رسد یک‌رنگ مسطح است که بزرگ‌نمایی یا چاپ روی پارچه می‌تواند تفاوت‌های آن را نشان دهد.

3. چاپ فایل‌های دیجیتال با رنگ‌های پیشرفته (ترپینگ به‌عنوان راه‌حل)

هنگام طراحی می‌توانید خلاقیت خود را به کار گرفته و از هر رنگی که می‌خواهید استفاده کنید. بااین‌حال، یک چاپگر پارچه دیجیتال فقط می‌تواند تعداد معینی از رنگ‌ها را چاپ کند. این بدان معنی است که هنگام طراحی برای چاپ باید از ترکیب رنگ‌های اصلی استفاده شود.

برای مثال رنگ سرمه‌ای را در نظر بگیرید. این رنگ دقیقاً در چاپگر نیست، بلکه باید با ترکیب آبی، سیاه و فیروزه‌ای آن را ایجاد کرد. این 3 رنگ مختلف باید روی‌هم چاپ شده تا طرح موردنظر سورمه‌ای به نظر برسد. این مطمئناً امر می‌تواند یک چالش بزرگ بوده و کوچک‌ترین عدم دقت منجر به تفاوت رنگ شود.

ترپینگ در چاپ دیجیتال روی منسوجات

یکی از راه‌حل‌هایی که اغلب برای این مورداستفاده می‌شود، ترپینگ است. این اصطلاحی است که در چاپ پارچه معمولی نیز استفاده می‌شود. حاشیه پیکسل بیرونی آن به یک‌رنگ (مثلاً مشکی) چاپ شده، سپس رنگ‌های دیگر (در مثال سرمه‌ای: فیروزه‌ای و آبی) در داخل این حاشیه قرار می‌گیرند. این کار احتمال جابه‌جایی رنگ‌ها را کاهش داده و منجر به چاپ دقیق‌تر می‌شود.

ایجاد تفاوت در نتیجهٔ چاپ

بررسی فایل (و انجام تنظیمات در صورت لزوم) می‌تواند از احتمال بروز چاپ‌های رد شده به دلیل آنچه که به‌عنوان خطای چاپی تعبیر می‌شود جلوگیری کند. به طور خلاصه، بررسی وضوح و رنگ واقعاً بهترین روشی است که می‌توان در نتایج چاپ تفاوت ایجاد کرد. یا اگر طرح شما حاوی قسمت‌هایی با رنگ‌های پیشرفته است، از ترپینگ برای جلوگیری از اشتباه چاپی استفاده کنید.         

برای مطلع شدن از آخرین مطالب
ایمیل خود را وارد کنید!

اکنون دیدگاهی اضافه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *